ترحیم و تشریفات

برگزاری انواع مراسمات ترحیم و تشریفات

چک لیست مراسم ترحیم

چک لیست مراسم ترحیم

برگزاری مراسم تدفین و مرگ عزیزان، اتفاقی است که ممکن است برای هر فرد در طول زندگی رخ دهد. معمولا شوک و ناراحتی ناشی از فقدان عزیزان به قدری زیاد است که امکان تصمیم گیری درست برای برگزاری یک مراسم تدفین و خاکسپاری مناسب فراهم نیست. مراسمات ترحیم و خاکسپاری افراد در مناطق مختلف با هم یکسان نیست و تا حدود بسیار زیادی به آداب و رسوم و فرهنگ آن منطقه بستگی دارد؛ اما در تمامی این مراسمات در هر منطقه و با هر فرهنگی، یک سری آداب و رسوم وجود دارد که رعایت کردن آن ها برای صاحبان عزا الزامی است. در این جا یک چک لیست برای مراسم ترحیم آماده کرده ایم تا افراد بتوانند این نوع مراسم را بهتر اجرا کنند.. ما را تا پایان این مطلب همراهی نمایید.

قبل از مراسم تدفین و خاکسپاری

قبل از مراسم تدفین و خاکسپاری

قبل از برگزاری مراسم تدفین و خاکسپاری معمولا باید مراحل زیر طی شود:

 • صدور گواهی قانونی فوت توسط پزشک معالج یا بیمارستان
 • فراهم کردن شرایط برای انتقال جسد به مکان تشییع آن
 • غسل جنازه
 • آماده کردن کفن و پوشاندن آن به جسد
 • جمع آوری اطلاعات برای آگهی ترحیم و خاکسپاری
 • انتخاب مکان مناسب برای برگزاری مراسم ترحیم
 • انتخاب محل دفن برای جسد
 • گل آرایی و تزئینات مورد نظر
 • انتخاب عکس های مناسب برای نمایش دادن در مراسم
 • انتخاب متن آگهی ترحیم و نوشتن آن
 • ارائه آگهی ترحیم در مکان های مختلف یا روزنامه ها
 • انتخاب مداح یا پخش موسیقی برای مراسم
 • آماده کردن قرآن ها برای خواندن در مراسم
 • خرید کارت دعوت مناسب برای شرکت در مراسم
 • فراهم کردن وسایل ایاب و ذهاب برای شرکت کنندگان در مراسم ختم
 • تعیین زمان و مکان دقیق مراسم
 • تهیه غذا یا نوشیدنی های مد نظر برای مراسم ختم

موارد مورد نیاز برای کارهای اداری خاکسپاری

ارائه مدارک مورد نیاز جهت انجام کارهای اداری مراسم خاکسپاری، بخش مهمی از کارهای قبل از برگزاری مراسم است. در این مورد برای دریافت گواهی فوت و همچنین باطل کردن شناسنامه، مدارک اولیه متوفی مورد نیاز است. مدارک مورد نیاز شامل این موارد است:

 • اصل شناسنامه و کارت ملی متوفی
 • جواز دفنی که از سوی پزشک معالج صادر شده است

بعد از ارائه این مدارک به مراکز ثبت احوال، گواهی فوت صادر شده و شناسنامه متوفی باطل می شود.

کارهای اداری خاکسپاری

مراحل مراسم خاکسپاری

اولین مرحله در خاکسپاری میت، غسل و نماز میت است. برای انجام غسل، بدن میت را با آب گرم، کافور و برگ های سدر شست و شو می دهند تا بدن میت از هر گونه آلودگی پاک شود. بعد از غسل میت، نوبت به پوشاندن کفن به آن است. در این مورد توصیه بر رعایت بدن متوفی است که از هر گونه آسیب و ضربه ای حفظ شود. در مرحله بعد، بر بالای سر میت، نماز میت خوانده می شود. این نماز دارای 5 تکبیر است که آن را نمایانگر نمازهای 5 گانه می دانند. تمام شرکت کنندگان در مراسم خاکسپاری، در خواندن نماز شرکت می کنند و پس از آن، جسد را به سمت آرامگاه ابدی هدایت می کنند. از دیگر مراحل خاکسپاری، دفن میت و خواندن دعای مخصوص است که آن را دعای تلقین نیز می نامند.

مراحل مراسم خاکسپاری

مراسم های بعد از فوت

مراسم‌های بعد از فوت در ایران، به عنوان یکی از جوانب مهم فرهنگی و مذهبی این کشور، با آداب و رسوم خاصی همراه هستند که به ترتیبی متداول اجرا می‌شوند. این مراسم‌ها شامل چندین مرحله است که به طور کلی شامل موارد زیر می‌شود:

اطلاع‌رسانی و برگزاری مراسم: پس از فوت، خانواده و دوستان با اطلاع‌رسانی در مورد مرگ فرد و تدارک برگزاری مراسم، اطلاع‌رسانی می‌کنند.

مراسم ختم و گرامیداشت: این مراسم معمولاً در روزهای اولیه پس از فوت و در مساجد، خانه‌ها یا مراکز مذهبی برگزار می‌شود. در این مراسم، زندگی و اعمال مرحوم گرامی‌داشته شده و خانواده و اهالی محل و دوستان او از خداوند طلب بخشش گناهان فرد را میکنند و دعا می‌کنند راهی بهشت باشد.

مراسم بعد از فوت

مراسم شام غریبان

اولین شب بعد از درگذشت هر شخص و خالی بودن خانه از وجود او را شام غریبان می نامند. در این شب معمولا یک خشت خام را در محلی که میت بستری بوده قرار می دهند. سپس وسط این خشت را سوراخ کرده و در داخل این سوراخ، یک شمع روشن می کنند. بسته به آداب و رسوم مناطق مختلف، این مراسم با تفاوت هایی همراه است.

اجرای مراسم ترحیم

مهم ترین نکته در مورد اجرای مراسم ترحیم، هماهنگی کارها در زمان دقیق آن است. به طور مثال، گرفتن گواهی فوت، مجوز فوت، هماهنگی آمبولانس برای انتقال به موقع جسد، اطلاع رسانی دقیق به آشنایان از نکات قابل توجه در اجرای مراسم ترحیم است.

مراسم سوم و هفتم

در آداب و رسوم ما ایرانی ها برای فردی که از دنیا رفته است، مراسم سوم و هفتم گرفته می شود که هدف از آن برگزاری یادبود فرد فوت شده و دلداری و عرض تسلیت نزدیکان به صاحبان عزا است.

وسایل لازم برای سالگرد فوت

وسایل لازم برای مراسم سالگرد فوت

وسایل لازم برای برگزاری مراسم سالگرد فوت می‌تواند بسته به سنت‌ها و آداب و رسوم محلی متفاوت باشد، اما برخی از وسایل عمومی و رایج در چنین مراسمی عبارتند از:

قرآن و مفاتیح: تلاوت قرآن و دعا برای شادی روح درگذشته.

عکس و یادگاری‌ها: عکس‌های فرد درگذشته به همراه شمع یا چراغ‌های کوچک.

گل: گل‌های طبیعی یا مصنوعی برای تزئین محل برگزاری مراسم و مزار.

شمع: روشن کردن شمع‌ها به عنوان نمادی از یادآوری و احترام به درگذشته.

غذا و نوشیدنی: پذیرایی از مهمانان با غذا و نوشیدنی‌های سنتی.

ممکن است غذاهای خاصی مانند خرما، حلوا و شربت نیز تهیه شود.

مداح و قاری: دعوت از مداح یا قاری قرآن برای خواندن دعا و قرآن.

کارت دعوت: ارسال کارت‌های دعوت به اقوام، دوستان و آشنایان.

لباس مشکی: بسیاری از شرکت‌کنندگان در این مراسم لباس مشکی یا تیره می‌پوشند.

سایر لوازم جانبی: میز و صندلی برای نشستن مهمانان، سیستم صوتی برای پخش تلاوت قرآن و مداحی و ظروف یک‌بار مصرف در صورت نیاز برای پذیرایی.

برگزاری مراسم سالگرد فوت به صورت منظم و با رعایت سنت‌ها و آداب و رسوم محلی می‌تواند به تسلی خاطر بازماندگان کمک کند و به یاد و خاطره فرد درگذشته احترام گذاشته شود.

هماهنگی کلیه تشریفات با گروه ترحیم تشریفات

گروه ترحیم تشریفات به عنوان بزرگ ترین گروه های موسیقی مناسب برای مراسمات ختم و عزا به صورت تخصصی و کاملا حرفه ای و با اجرای نماهنگ های غمگین، مراسمات ختم و یادبود را برگزار می کند. افرادی که به دنبال مجموعه ای معتبر برای اجرای مراسم ختم هستند می توانند اجرای این مراسم را به ما بسپارند و از کیفیت اجرای کلیه مراحل نیز اطمینان خاطر داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید