ترحیم و تشریفات

برگزاری انواع مراسمات ترحیم و تشریفات

دکلمه برای مراسم ترحیم

r890 (1)

در مراسمات ختم و خاکسپاری، بهتر است برای شروع صحبت ها از دکلمه استفاده کنیم. جملاتی که در مورد فراق مرحوم و یا تقدیر و تشکر می گوییم اگر از اشعار خیام، حافظ و سعدی باشند نیز تاثیر بسیار زیادی دارند. نکته مهم و قابل توجه در مورد انتخاب دکلمه، تناسب آن با مراسم است. یکی از سخت ترین کارها در مراسمات ختم، انتخاب جملات زیبا و تاثیرگذار برای تقدیر و تشکر است. معمولا به دلیل مقدمه ای بودن این جملات، نوع بیان کردن آن بسیار مهم است. به همین دلیل بسیاری از افراد در شروع مراسم ختم و خاکسپاری اشعاری از خیام و حافظ را انتخاب می کنند. البته تناسب داشتن شعر با مراسم نیز نباید فراموش شود؛ به طور مثال، مراسمی که برای خاکسپاری پدر انجام می شود، نباید با دکلمه ای در وصف افراد دیگر باشد. در ادامه به ارائه جملات و دکلمه های زیبا برای مراسم ترحیم می پردازیم.

دکلمه سوزناک ترحیم

دکلمه سوزناک ترحیم

معمولا در مراسمات ترحیم از دکلمه هایی استفاده می شود که نوع خواندن و لحن آن ها سوزناک است. این دکلمه ها می تواند شامل جمله، شعر یا نثر باشد و با توجه به نوع مراسم و موقعیت مکانی مورد نظر، متفاوت است. به طور مثال، دکلمه ای که در کنار مزار متوفی خوانده می شود با جاهای دیگر فرق دارد. در کنار مزار، موضوع و مخاطب جملات به عزیزان خفته در خاک بر میگردد و یا این که از زبان آن ها خوانده می شود. این نوع دکلمه خواندن بیشتر برای هم راستا کردن احساسات حاضرین و ابراز همدردی آن ها است. به عنوان مثال: حرف زدن در مورد غریبی یا بی کس ماندن بازماندگان و فرزندان متوفی. از پدر یا مادر متوفی نیز می توان در دکلمه ها یاد کرد؛ به این صورت که از جانب متوفی متنی را بخوانید و بگویید که آیا مرا یاد نمی کنید؟ یا تقاضا از بازماندگان که یک شب در خواب آن ها بیاید.

در این نوع دکلمه ها معمولا نقل قول کردن از متوفی می تواند تاثیر بسیار زیادی در سوزناک شدن متن داشته باشد. به طور مثال، تقاضای حلالیت از پدر و مادر از زبان متوفی یا ابزار بخشش و پشیمانی از گذشته که قدردان عزیزان نبوده ایم. اگر دکلمه با هدف مدح پدر یا مادر از دست رفته باشد نیز می توانید از جملات تاثیرگذار زیادی استفاده کنید. به طور مثال، از زبان بازماندگان و یا فرزندان میت جملاتی در مورد قدردانی و ابراز دلتنگی نقل قول می شود. کاش یک روز دیگر فرصت داشتم تا حضور گرمت را در کنارم احساس می کردم، کاش زمانی که بودی دستت را می بوسیدم تا مجبور نباشم الان با دلتنگی به سر مزارت بیایم.

دکلمه اشعار خیام در مراسم خاکسپاری

دکلمه اشعار خیام در مراسم خاکسپاری

امروزه استفاده از موسیقی و اجرای دکلمه های زیبا از اشعار عرفانی در مراسمات ختم و یادبود بسیار مرسوم است. معمولا در این مورد از اشعاری استفاده می شود که بار معنایی و مفهوم خوبی داشته باشد. این عامل در کنار لحن گیرا و اصولی، می تواند تاثیر زیادی در سوزناک شدن بیان جملات داشته باشد که متناسب با جو موجود در مراسم خاکسپاری است.

حکیم عمر خیام یکی از شاعران شناخته شده ایرانی است که بسیاری از افراد در مراسمات مختلفی که دارند، از اشعار او با مضامین مختلف استفاده می کنند. شعرهای زیادی از خیام در مورد مرگ و زندگی وجود دارد که متناسب با مراسم ختم، ترحیم و خاکسپاری است. از این اشعار می توان در شروع مراسم، در لا به لای تقدیر و تشکرها و یا در پایان مراسم استفاده کرد. در ادامه به چند مورد از این اشعار اشاره می کنیم:

«افسوس که نامه جوانی طی شد و آن تازه بهار زندگانی دی شد و آن مرغ طرب که نام او بود شباب فریاد ندانم کی آمد وکی شد»

«در هر دشتی که لاله زاری بوده است آن لاله ز خون شهریاری بوده است، چو برگ بنفشه کز زمین می روی،  خالیست که بر رخ نگاری بوده است»

از این نوع جملات و اشعار می توانید بنا به سلیقه و هدف خود استفاده کنید؛ اما همان طور که گفتیم، نوع بیان و تسلط بر اجرای این دکلمه ها بسیار مهم است. اجرایی ترحیم تشریفات با مشارکت تیم تخصصی خود و تسلط کامل بر بیان و لحن مورد نیاز برای اجرای انواع دکلمه ها و جملات تاثیر گذار در مراسمات ترحیم و خاکسپاری فعالیت می کند. در صورتی که برای اجرای هر چه بهتر مراسم ختم به یک تیم تخصصی نیاز دارید ما در کنار شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید