ترحیم و تشریفات

برگزاری انواع مراسمات ترحیم و تشریفات

متن شروع مراسم ختم

متن شروع مراسم ختم

مراسم عزاداری رسم و آئینی است که در آن برای احترام گذاشتن به فرد متوفی، اقدامانی صورت می گیرد. این مراسم در نقاط مختلف ایران با تفاوت هایی همراه است که دلیل آن نیز فرهنگ و آداب و رسوم هر منطقه است. در این مجالس معمولا دوستان، آشنایان و نزدیکان برای عرض تسلیت و ابراز همدردی حضور پیدا می کنند. نکته مهمی که در چنین مراسمی وجود دارد، متن و جملاتی است که باید ارائه گردد. در این مورد صاحبان عزا برای تقدیر و تشکر از کسانی که در مراسم شرکت کرده اند، متونی را ارائه می دهند که نوع بیان و لحن آن بسیار مهم است.

متن زیبا برای شروع مراسم ختم

متن زیبا برای شروع مراسم ختم

در ایران رسم بر این است که بعد از فوت هر شخص، چندین مجلس ختم و بزرگداشت می گیرند که شامل مراسم سوم، هفتم، چهلم و سالگرد است. در این نوع مجالس ممکن است هر کسی شرکت کند که همین امر باعث می شود تا صاحبان عزا در برگزاری هر چه بهتر آن تلاش کنند.

تجربه نیز ثابت کرده است که معمولا مراسمات عزا و ختم بسیار پرجمعیت و باشکوه برگزار می شود که تاثیرگذاری بیشتری بر حاضرین دارد. در چنین شرایطی که حاضرین در شرایط روحی عرفانی قرار دارند، موقعیت برای ارائه یک سری مطالب و جملات فراهم می شود. کسانی که در این مجالس شروع به صحبت می کنند، باید دارای لحن و تن صدای گیرایی باشند تا متناسب با شرایط مجلس و حس و حال شرکت کنندگان باشد. صاحبان عزا برای این که بتوانند فضایی سوزناک و تاثیر گذار ایجاد کنند، از کسانی کمک می گیرند که دارای تجربه برگزاری چنین مجالسی داشته اند تا به بهترین شکل جملات ممکن برای شروع مراسم ختم را ارائه کنند.

به کار بردن دکلمه و اشعاری از شاعران بزرگ و شناخته شده ایرانی در مجلس ختم، بسیار مرسوم و پرطرفدار است و به همین منظور نیز جملاتی مرتبط با مجالس از شاعرانی مانند حافظ، خیام و سعدی خوانده می شود. نکته مهم در ارائه صحبت ها به صورت جمله یا دکلمه در مجالس ختم و ترحیم، فقط متن زیبا و جملات آن نیست؛ بلکه فرد خواننده باید تسلط کامل بر متن و لحن خود نیز داشته باشد. این امر باعث می شود تا شرایط و جو موجود، متناسب با حال و هوای مجلس و حاضران باشد.

مهم ترین نکته در ارائه صحبت ها در شروع مراسم ختم، پرهیز از تکرار جملات کلیشه ای و همیشگی است. به طور مثال، گوینده نباید به طور مکرر و پشت سر هم از آیاتی مانند «اِنّا لِلّهِ وَاِنّا اِلَیْهِ راجِعُونَ» استفاده کند. بهترین کار در این مورد این است که گوینده و مبلغ، یکبار آن را بگوید و لحظاتی را به تفسیر و ذکر جزئیات آن بپردازد. علاوه بر این، رعایت حال و هوای صاحبان عزا و مجلس نیز بسیار مهم است؛ به طور مثال، گوینده نباید حالتی خندان داشته باشد یا از جملات نامتعارف استفاده کند. گوینده یا خواننده مجلس ختم، به عنوان هدایت کننده مراسم شناخته می شود و باید از زبان صاحبان عزا صحبت کند؛ به طور مثال، به ابراز همدردی حاضرین در مجلس پاسخ دهد و از آن ها تشکر کند. حفظ نظم نیز نکته ای است که در شروع مراسم ختم و در حین ارائه مطالب باید رعایت شود. جملات و مطالب شروع مراسم ختم باید به گونه ای باشد که حاضرین را به سمت درستی هدایت کند و از ایجاد بی نظمی در آن جلوگیری کند.

انتخاب موضوع مناسب و جملات تاثیر گذار برای شروع مراسم ختم نیز از مهم ترین نکاتی است که خواننده باید به آن توجه داشته باشد. به طور مثال، می توان برای شروع مجلس از جملات کوتاه و تاثیرگذار در مورد مرگ و زندگی در این دنیا استفاده کرد و به دنبال آن نیز از خصوصیات فرد از دنیا رفته چیزهایی گفت.

شروع مراسم ختم

شروع مراسم ختم

با توجه به این که مراسم ختم و ترحیم، به عنوان مراسمی به منظور احترام به متوفی در نظر گرفته می شود، برگزاری شایسته و اصولی آن نیز از مهم ترین دغدغه های صاحبان عزا است. شروع مراسم ختم و خاکسپاری نیز به عنوان مهم ترین بخش مراسم به حساب می آید؛ زیرا حاضرین در مجلس را به ماندن تا پایان آن سوق می دهد. به همین منظور می توانید از افراد و گروه هایی کمک بگیرید که در برگزاری مراسم خاکسپاری و ارائه مطالب برای شروع و پایان مراسم تجربه و تخصص کافی دارند.

گروه اجرایی ترحیم تشریفات از حرفه ای ترین گروه های خوانندگی و اجرایی در کشور همواره با در نظر گرفتن نکات مورد نیاز برای برگزاری مجالس عزا فعالیت می کند. مجموعه ما از متدهای مختلف و حرفه ای برای برای بیان و ارائه مطالب در مجالس خاکسپاری استفاده می کند که شما را در برگزاری هر چه بهتر و آبرومندانه تر مراسم ختم یاری می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید